Šiandien: 2024-12-04 14:28:13
 
 
   

Šiaulių rajono VVG ir kaimo bendruomenės keliavo po rytinę Mažąją Lietuvą

2024-09-16

Asociacija "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" 2024 m. rugsėjo 14 d. įgyvendindama projektą "Bendraujant mokomės" (finansavimo sutarties Nr. SRZ-520 (3.54E)) pagal Šiaulių rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų ir kitų juridinių bei fizinių asmenų finansavimo iš savivaldybės biudžeto lėšų tvarkos aprašą, organizavo VVG narių ir rajono kaimo bendruomenių atstovų kelionę po rytinę Mažąją Lietuvą "Amžinas pasienis". Kelionėje dalyvavo Voveriškių, Sauginių, Vijolių, Dirvonėnų, Gilaičių, Žadžiūnų, Lukšių, Šiupylių, Žarėnų, Gegužių, Varputėnų, Kurtuvėnų ir Šiaulių r. tautodailininkų bendruomenių atstovai, pirmininkai ir kiti Šiaulių rajono vietos veiklos grupės nariai.

Kelionės metu, Asociacijos "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" pirmininkas Povilas Zaveckas pateikė trumpą apžvalgą apie asociacijos "Šiaulių rajono vietos veiklos grupė" teritorijos 2015 - 2023 m. vietos plėtros strategijos įgyvendinimo eigą, papasakojo apie įgyvendintus ir įgyvendinamus vietos projektus, kalbėjo apie 2023 - 2029 metų strategijos aktualijas.

Pagal kelionės programą pirmasis kelionės tikslas - Raganų eglė - daugiakamienė eglė, auganti Rambyno regioniniame parke, netoli Vilkyškių miestelio. Kuri išsišakojusi į 18 didesnių ir mažesnių kamienų. Kamieno apimtis ties išsišakojamais - 5 m., aukštis - 34 m. Dėl savo įdomios formos pavadinta "Raganos šluota". Apžiūrėję Raganų eglę vykome į Vilkyškius, kur seniūnijos pastate degustavome ekologišką arbatą "Senosios Prūsijos lobiai". Tai yra Kriokiškių kaimo bendruomenės socialinė veikla, kurios dėka yra rūpinamasi vaikų, jaunimo ir vyresnio amžiaus žmonių užimtumu bei skatinamas kartų bendradarbiavimas. Ši veikla skatina verslumo ugdymą atgaivinant ir komercializuojant Mažosios Lietuvos regiono paveldą. Kriokiškių kaimo bendruomenės pirmininkė pristatė gaminamus vaistažolių augalų mišinius (arbatas) ligoms atbaidyti ir kasdienai naudoti. Augalai yra surenkami iš vietinių natūralių pievų bei augimviečių ir miškų. Džiovindami specializuotoje džiovykloje pagal atitinkamus reikalavimus. Vaistažolės yra smulkinamos bei fasuojamos rankomis. Arbatų mišiniai kokybiški, pagal vaistininko - žolininko, liaudies medicinos eksperto V. Skirkevičiaus sudarytas receptūras. Atkreipė dėmesį, kad turi tautinio paveldo sertifikatą. Padegustavę įvairių žolelių arbatų ir pasidalinę gerąja patirtimi vykome į Bitėnų kaimą. Per lietuvių tautinį atgimimą Bitėnai buvo lietuvių spaudos leidimo ir platinimo centru. Šį darbą dirbo Bitėnuose gyvenęs M. Jankus. Aplankėme M. Jankaus memorialinį muziejų ir galeriją po atvirumu dangumi.

Toliau vykome apžiūrėti Rambyno kalno, kuris minimas kaip skalvių genties šventvietės jau 14 a. kryžiuočių kronikose. Ši vieta glaudžiai susijusi su Mažosios Lietuvos kultūriniu gyvenimu, nuo seno čia rengiamos Joninės. Rambyno kalno aukštis 45,5 m. virš jūros lygio. Kalno šiaurinis šlaitas yra nugriuvęs į Nemuną dar 1835 m. Kalnas apipintas padavimais ir legendomis. Pasak jų šį kalną saugojo ir globojo pats Dievas Perkūnas. Legenda byloja apie buvusį čia aukų akmenį. Pamatėme 2011 m. žmonių atstatytą aukurą. Nuo kalno pasigrožėjome atsiveriančiu vaizdu Nemuno slėniais ir vingiais.

Tęsėme kelionę vykdami į Mociškių palivarką, kur mus pasitiko tautiniu lietuvininko kostiumu apsirengę palivarko šeimininkai. Dalyvavome edukacinėje programoje "Lietuvininkų valgių ypatumai". Čia ragavome Mažosios Lietuvos regionui būdingus 18 a. pabaigos - 20 a. pradžios kiekvieno lietuvininko šeimoje valgyti pietūs: šiupinys, kuchenas ir kafijos. Edukacijos metu sočiai pavalgėme bei sužinojome apie tradicinį lietuvininkų maistą, gėrimus, jų gaminimo ypatumus, skirtumus ir panašumus su žemaičių ir lietuvių patiekalais. Išgirdome kokiomis priemonėmis naudojasi šio krašto gyventojai medžiodami meškas. Susitikimo metu susipažinome su jų vykdomomis veiklomis, diskutavome, dalinamės patirtimi.

Kelionės pabaigoje aplankėme Smalininkus, kur mus pasitiko Smalininkų ąžuolų alėja, kuri yra ilgiausia ir seniausia Europoje, joje priskaičiuojama 187 ąžuolai, kurių amžius apie 200 metų. Smalininkuose dalyvavome įdomioje edukacinėje "Smalininkai - amžinas pasienis". Tai pilna netikėtumų ir įspūdžių kelionė laiko mašina į praeitį - Mažosios Lietuvos ir Rytų Prūsijos miestelio gyvenimo istorija.

Pilni įspūdžių ir naujų idėjų sukome link namų. Kelionės metu aptarėme matytus lankomus objektus, projektus, degustacijas, edukacines programas, bendradarbiavimo galimybes. Kelionės dalyviai grįžo sustiprinę Šiaulių rajono bendruomenių bendruomeniškumą ir bendradarbiavimą tarpusavyje per patyriminius elementus: edukacijas, degustacijas, pristatymus bei įgijo gerosios patirties.

  

  

  

Atgal į naujienas
 
Svetainę finansuoja